Slavíme 30 let společnosti DAS spol. s r.o.

Napsáno: 03.04.2023
Na trhu působíme úspěšně už 30 let. Co jsme za tu dobu zažili a co plánujeme do budoucna?


Obrovský zápal nám pomohl ustát nejednu krizi

Společnost DAS vznikla 19. října 1991 privatizací jednoho z bývalých závodů textilního podniku Slezan. O zázemí tehdy soutěžili tři účastníci. V areálu se tak mohly vyrábět kromě dopravní manipulační techniky třeba dětské modely vláčků nebo plastová okna. V březnu roku 1993 ale Vláda České republiky rozhodla. Podnik získala za 16,6 mil. korun společnost DAS spol. s r. o.

První dopravní a manipulační techniku jsme začali vyrábět na apríla roku 1993. Pracovalo u nás tehdy 127 zaměstnanců. S nadšením jsme se pustili do práce a tak trochu za pochodu se učili, jak vést firmu. Postupně jsme si vše potřebné osvojili, vybudovali obchodní oddělení a otevřeli se zakázkám po celém světě. Začali jsme pronikat na zahraniční trhy, a to především do Německa, Rakouska, Polska a na Slovensko.

Úspěšné roky nám umožnily investovat do lidí a do zázemí

Za tři dekády se u nás výrazně proměnilo pracovní prostředí a částečně i náš tým. (Ačkoli někteří kolegové, například Obráběči, jsou tu s námi od samého začátku.) Modernizovali jsme budovy a haly a nezapomněli ani na průběžnou obnovu softwarových řešení. Obrovským způsobem se změnil způsob naší práce, a to především na konstrukci a v ekonomickém oddělení. 

Do čeho jsme za ta léta například investovali?

 • Postavili jsme novou montážní halu, halu pro zkoušení a skladování výrobků nebo přístřešek pro skladování materiálu.
 • Opravili jsme fasádu historické budovy a její nádvoří.
 • Nainstalovali jsme vzduchotechniku ve výrobních dílnách a do svařoven.
 • Zrekonstruovali jsme kanceláře a obnovili vozový park.
 • Obnovili jsme IT vybavení a zavedli částečně digitalizaci napříč firmou.
 • Rozšířili jsme náš sortiment o bateriový ručně vedený vozík, paletizér/depaletizér, pojízdný katafalk, druhovací vůz pro slévárnu nebo akumulační válečkové dopravníky.
 • Koupili jsme pásovou pilu pro přípravu materiálu do výroby a zajistili nové ruční elektrické nářadí.
 • Začali jsme používat v zakázkách 3D tisk a přešli na nový software Inventor a E-Plan.

Dnes vyrábíme ve Frýdku-Místku i to, co jiní nedovedou

Dnes jsme jedním z předních dodavatelů dopravní a manipulační techniky. A to nejen v ČR, ale takřka na celém světě. Sledujeme novinky na trhu a velmi dbáme na kvalitu výrobků, které osazujeme těmi nejlepšími komponenty. Zařízení navrhujeme v souladu s moderními trendy a nejsou nám cizí ani komplexní zakázky, jako byly například Automatizace výrobních procesů nebo Robotizace balicí linky. Mnohdy při nich vyrobíme i to, co se zprvu zdá nemožné. Některá naše řešení se tak řadí mezi naše rekordmany, například:

 • Naše nejvyšší zařízení mělo na výšku 31,5 m.
 • Vyrobili jsme nejmenší válečkový dopravník o délce 210 mm.
 • Náš nejdelší dopravník byl dlouhý 80 m.
 • Nejužší zařízení mělo šířku pásu jen 50 mm. Rám dopravníku byl přitom široký 80 mm.

Co plánujeme do budoucna? Rekonstrukci a nové stroje ve výrobě

Do dalších let máme velké investiční plány – v letošním roce je to například fotovoltaika a s tím spojená rekonstrukce střechy budovy svařovny. Čeká nás také postupná obnova strojového parku. Kromě toho máme ještě připravenou zrekonstruovanou halu pro nové stroje, kde budeme vyrábět polotovary pro naše dopravníky.

Víme ale, že naše úspěchy nejsou jen o nás. Vděčíme za ně především skvělým lidem, kterými se obklopujeme. Díky tomu máme v současnosti přes 60 spolupracovníků a více než 520 zákazníků. Všichni byli a jsou důležití. Děkujeme.