Balicí linka s robotem několikanásobně zrychlila výrobu nábytku

Napsáno: 09.12.2020
Nový systém zcela nahradil vysilující ruční práci. Celá inovace si přitom vyžádala jen minimální omezení provozu.


Namáhavé ruční balení nahradila výkonná balicí linka

Český výrobce kovového nábytku potřeboval zautomatizovat balení a urychlit paletizaci a značení. Nový systém si také musel poradit s přesunem palet k ovíjecímu stroji z jiných pracovišť a zvládat následnou přepravu do spodního patra skladu. Nová balicí linka s robotizovaným pracovištěm to dokázala s přehledem. Firma tak výrazně navýšila výrobní kapacity a snížila chybovost balení. Díky tomu dnes může uspořenou pracovní sílu využívat v jiné části výroby.

Robotizaci balení jsme zavedli za plného provozu výroby

Namáhavou manuální práci už nemusejí vykonávat lidé. O vše se nově stará na míru vyrobená balicí linka a výkonný robot FANUC. Toho naprogramovala a dodala spolu s řídicím systémem Siemens firma CS Machine. Montáž balicí linky a integrace robotizovaného pracoviště netrvala ani 3 měsíce. Z toho měsíc a půl jsme začleňovali do provozu nového robota, a to zcela bez omezení výroby. Klient tak mohl bez přerušení pracovat na svých zakázkách a zachovat plný provoz.

Nová balicí linka zvládá manipulaci s krabicemi, paletami, obalovým materiálem i etiketami

Nová část balicí linky, kterou jsme pro pracoviště navrhli, začíná pásko-válečkovým přechodem s otočným křížem, po kterém se přepravují výrobky v kartonových krabicích. Ty dále pokračují po odběrném válečkovém dopravníku až k robotizovanému pracovišti. Tam je robot přesouvá na palety a prokládá vrstvy krabic dalším kartonem. Pásové dopravníky pak převážejí připravené palety do ovíjecího stroje, kde se zabalí do strečové fólie a opatří identifikační etiketou. Následuje převoz transferovým vozíkem do vedlejší haly a přeprava palet vertikálním dopravníkem o patro níž, kde se vše uskladní.


Robotizované balení tak kromě samotného stroje umožňují tyto části řešení:


Paletizace na malém prostoru? Převýšení 6,5 metru? Bez problémů!

Uspořádat dopravníky a všechny pomocné periferie okolo robotizovaného pracoviště nebylo právě nejjednodušší. V návrhu nového řešení jsme museli zohlednit specifika zboží, především různé rozměry a hmotnosti krabic. Zároveň měla hala několik omezení, se kterými musel náš návrh počítat – například sloupy, otvory ve stěnách nebo různorodé materiály podlah. A v neposlední řadě jsme museli vytvořit funkční zázemí pro mezipatrovou přepravu. Poté, co jsou palety zkompletované a opatřené etiketami, se totiž přesouvají z druhého patra do prvního, a musejí překonat převýšení 6,5 metru.

Nový systém robotizace balení ale vše vyřešil a umožnil paletizaci i na malém prostoru. Na závěr jsme ještě vyladili celý výrobní proces tak, aby vše běželo automaticky, rychle a plynule. Upravili jsme přísavkový rám u robotizovaného pracoviště, doplnili ejektory, které pomáhají s přemístěním nejmenších krabic, přidali odfuky, abychom zrychlili odlepení krabic z přísavek, a seřídili robota, aby manipuloval s krabicemi v přesně daném taktu.

Chcete také zdokonalit balicí linku? Nebo vyřešit automatizaci provozu a urychlit paletizaci? Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám připravíme návrh na míru.