Automatizace výrobních procesů za pomoci robotů odstranila namáhavou ruční práci

Napsáno: 09.01.2022
Dříve museli zvedat 22kilová kola lidé, dnes se o vše stará dvojice robotů. Vše navíc běží v plně automatickém režimu. Přečtěte si, jak jsme inovovali výrobní linku.


Automatizace výrobních procesů skoncovala s namáhavou ruční depaletizací

Náš zákazník chtěl zautomatizovat překládání hliníkových kol. Ta se přesouvala z kovových palet mezioperační zásoby na podvěsnou dráhu, která je následně zavážela do lakovny. Podmínkou byl minimální zásah do stávající podvěsné dráhy a zachování možnosti ručního navěšování v případě servisní činnosti na zařízení.

Nový systém zcela nahradil monotónní a vysilující ruční práci, při které museli pracovníci zvedat hliníková kola o hmotnosti až 22 kg. Nová linka teď zpracuje až 500 kol o průměrech 16–22" za hodinu. Kola přitom přivážejí na 3 rozměrově odlišných paletách.


Za měsíc a půl bylo hotovo. Přechod na robotickou automatizaci procesů proběhl jen s minimálním omezením výroby

Před automatizací navezla obsluha plnou paletu kol s proklady do prostoru podvěsné dráhy. Poté postupným navěšováním kol na podvěsnou dráhu paletu rozebrala. Nyní obsluha pomocí vysokozdvižných vozíků založí plnou paletu na vstupní válečkový dopravník a na konci provede depaletizaci dvojice robotů. Obsluze z přilehlých výstupních dopravníků vyjíždí prázdné nastohované palety a paleta s nastohovanými proklady.

Depaletizaci provádí dvojice robotů tak, že jeden odebírá proklady tvořící mirelon a plastovou podložku, druhý pak překládá kola na akumulační dopravníky vedoucí k navěšování. V průběhu transportu se kola zkontrolují a v případě neshody z linky vyřadí. V místě navěšování se dvojice kol vycentruje a třetí robot ji pomocí systému conveyor-tracking (přizpůsobením dráhy pohybu) zavěsí na podvěsnou dráhu. Vše přitom běží v plně automatizovaném režimu.

Postarali jsme se o dodávku a montáž mechanické části (dodali jsme válečkové a řetězové dopravníky pro palety, stohovač prázdných palet, centrovací zařízení, pásové a válečkové dopravníky pro kola včetně projekční činnosti). Integrace automatizovaného pracoviště trvala 6 týdnů, a to při minimálním omezení výroby.

Zajímá vás víc? Nebo chcete také zautomatizovat výrobní procesy? Obraťte se na nás. Rádi vám připravíme návrh na míru.