Rychlejší výroba a prostor navíc. Podvěsnou dráhu nahradila linka se zvedacími mosty

Napsáno: 29.11.2022
600 výkresů, 58 typů dopravníků, 1 unikátní řešení. Přečtěte si, čím jsme nahradili neefektivní podvěsnou dráhu a proč jsme pro klienta vyvinuli i zcela nový dopravník.

Původní podvěsná dráha zpomalovala výrobu

Podvěsná dráha má mnoho výhod. V jednom z našich projektů například umožňuje automatizaci výrobních procesů. Má ale také svá úskalí. A právě na ně narážel výrobce strojních pohonů. Problematické bylo například zpracování typově různých výrobků. Celá výroba se tím zbytečně zpomalovala. Vytvořili jsme proto nový dopravníkový systém, který s různorodým materiálem počítá. Napojili jsme ho na mnoho stávajících zařízení, a přitom se šikovně vyhnuli omezením současné zástavby.

Nově řešení urychlilo přepravu. Linka navíc může růst spolu s firmou

Podvěsnou dráhu jsme nahradili dopravníkovým systémem se zvedacími válečkovými dopravníky a kuličkovými stoly. Nové řešené je flexibilní a umožňuje nejrůznější modifikace v budoucnu. V hale se uvolnilo spoustu prostoru, proces výroby se zoptimalizoval a tok materiálu zrychlil.

Nová linka se napojuje na některá stávající pracoviště, nebo dokonce vytváří pracoviště nová. Válečkové dopravníky navíc vyřešily problém, kdy „pomalejší“ výrobky zdržovaly ostatní, na výrobu méně náročné produkty. Válečkové dopravníky s kuličkovými stoly totiž mohou dopravovaný materiál kdykoliv odklonit. Výrobky, které vyžadují více péče, tak celý proces nezpomalují.

740 válečků, 1600 kuličkových jednotek a zvedací mosty, díky kterým procházejí pracovníci přímo linkou

Linka vede napříč celou výrobní halou, a tak jsme do ní zakomponovali sklopné válečkové dopravníky, kterým říkáme také zvedací mosty. Díky nim mohou pracovníci procházet přímo dopravníkem, aniž by museli celou linku obcházet. Samotná linka obsahuje spoustu válečkových dopravníků, hnaných i nehnaných, zatáček, stoperů mostů, kuličkových stolů, vozíků s válečkovými dopravníky nebo kuličkovými stoly. Díky kuličkovým stolům je změna směru nebo rotace s výrobkem velmi snadná.

Speciálně pro klienta jsme vyvinuli také nekonečný dvoupatrový dopravník

Celé řešení jsme vytvořili na míru a některé dopravníky museli nově vyvinout. Jedním z nich byl například nekonečný dvoupatrový dopravník. Rovný válečkový dopravník, na jehož horním patře provádí obsluha montáž výrobku. Výrobek je uchycený na speciální podložce s možností jeho rotace či aretace a v průběhu cesty po dopravníku se postupně nastrojuje. Na konci se výrobek z podložky odebere a podložka automaticky sjede do spodního patra a zpět na vstup, kde vystoupá nahoru, aby se na ni mohl umístit nový díl. Takto podložky obíhají samy bez nutnosti namáhavého zvedání nebo větší zástavby v případě jednopatrového oválu.

Zaujalo vás naše řešení? Rádi urychlíme i vaši výrobu. Stačí, když nás kontaktujete.