Automatický sklad válů navýšil kapacitu haly o 70 procent

Napsáno: 07.01.2021
Navrhli jsme unikátní způsob, jak bezpečně skladovat zbožové vály. 106 rolí o hmotnosti až 1700 kg zabírá jen minimum místa ve skladu, a přesto jsou všechny vály ihned dostupné.


Automatizované regály pro 180 tun musely být perfektně přístupné

Výrobce textilií pro airbagy a vnitřní potahy rakví řešil, jak nejlépe uskladnit zbožové vály mezi jednotlivými operacemi. Potřeboval umístit role do haly tak, aby zabraly co nejméně prostoru, a zároveň umožnily pohodlnou manipulaci v každé fázi výroby. Původně ležely vály na volné ploše, jeden vedle druhého, a tak nebyly vždy všechny lehce dostupné pro obsluhu. My jsme našli lepší řešení a zbožové vály umístili do výšky.

Nové skladové regály sahají až do výšky 7,2 metru

Navrhli jsme dvě řady 5patrových průmyslových regálů, které sahají až ke stropu. Mají na délku 33 metrů a pojmou až 106 válů. Díky tomu se nám podařilo na co nejmenší plochu uskladnit maximum válů. Kapacitu skladovacího prostoru jsme tím zvýšili přibližně o 70 %. Všechny role jsou navíc kdykoli dostupné. Obsluha manipuluje s těžkými vály jen v nízkých výškách, a protože se skladovací zařízení nachází až za oplocením a sekčními vraty, je práce s vály nejen pohodlnější, ale i bezpečnější.


Automatický sklad pracuje s vály různých rozměrů

Každá ze 106 pozic má svoji ocelovou paletu ve tvaru vany. Ta není zkonstruovaná pouze na jeden typ produktu, ale mohou se na ni umístit vály různých rozměrů, délek i šířek návinu, a to bez nutnosti jejich předchozí identifikace. Do automatizovaných regálů jsme také doplnili zarážky proti vypadnutí manipulační jednotky, upravili zakládací vozík a zabezpečili sklad proti poškození vahadlem.

Nová skladovací technika chrání textilie před znečištěním

Přepravní vana chrání textilie před ušpiněním a mechanickým poškozením. Nikde totiž nedochází k přímému kontaktu role s vyskladňovacím zařízením. Mezi skladovými regály jsme ponechali uličku pro pojezd automatického zakladače s lanovým zdvihem. Regály včetně zakladače přitom nepřesahují šířku 3,2 metru. Dvě vynechaná spodní patra automatizovaných regálů pak umožňují snadné naskladnění a vyskladnění válu.

Automatický sklad naskladňuje v servisním nebo automatickém režimu

V servisním režimu ovládá obsluha veškeré pohyby zařízení pomocí tlačítek a přepínačů. V automatickém pracuje sklad dle naprogramované logiky a požadavků obsluhy. Vstup i výstup tvoří vždy dvojice řetězových dopravníků – vnitřní u zakladače a venkovní, který obsluha využívá k naskladnění nebo vyskladnění válu. Řetězové dopravníky přitom rozdělují sekční vrata. Díky tomu může obsluha provádět veškeré práce bezpečně a bez omezení práce zakladače.

Jak přesně vypadá samotné naskladnění? Obsluha nejprve přiveze zbožový vál k zakládací pozici a stiskem tlačítka přivolá prázdnou paletu. Zakladač přiveze tu nejbližší a odloží ji na vnitřní řetězový dopravník. Poté se otevřou bezpečnostní sekční vrata a paleta přejede na vnější řetězový dopravník. Obsluha odloží vál na paletu, naskenuje ho čtečkou čárových kódu a stiskne tlačítko k naskladnění. Plná paleta pak přejede zpět na vnitřní řetězový dopravník a regálový zakladač ji umístí na požadované místo.

S vyskladněním pomáhá skladovací technice kladkostroj

Při vyskladnění přiveze obsluha mobilní stojan válu (vozík typu A) k výstupu na dosah kladkostroje. Na dotykovém monitoru zvolí, který vál chce vyskladnit. Zakladač pak přiveze vál na paletě a odloží ho na vnitřní řetězový dopravník. Po odložení se zvednou sekční vrata a vál se převeze na venkovní řetězový dopravník pod kladkostrojem. Obsluha pak pomocí kladkostroje naloží vál do pojízdného stojanu a dá pokyn k vrácení prázdné palety do skladu.

Potřebovali byste podobný automatický sklad? Neváhejte se na nás obrátit. Připravíme vám návrh na míru, který zohlední specifika vašeho provozu.