„Někteří obráběči jsou tu 30 let. Najít nové je ale oříšek.“

Napsáno: 04.03.2022
Přečtěte si rozhovor s Tomášem Kosňovským. Od vedoucího oddělení obrábění se dozvíte, jak vypadá práce obráběče v DASu i kdo se na ni hodí.


Co Vaše práce v oddělení obrábění obnáší?

„Řídím celý chod kovoobráběcí dílny. To znamená, že se starám o to, aby měli obráběči vše, co k práci potřebují. Zajišťuji tok materiálu, dodávám jim polotovary a technické výkresy… Zkrátka dělám vše pro to, aby výroba probíhala kontinuálně a nedocházelo ke zbytečným prostojům. Dohlížím také na dodržování termínů, kvalitu výstupů a bezpečnost na pracovišti.“

A jak vypadá běžný pracovní den obráběče?

„Ráno v 6 přijde na směnu a do 14:30 pracuje na přidělených úkolech. Nejčastěji opracovává pomocí soustruhu, frézy nebo vrtačky díly do našich celků – součástky do dopravníků pásových, válečkových nebo řetězových. Vyrábí tak třeba různé válce, kolečka, hřídelky nebo podložky. Jindy vyrábí nebo opravuje náhradní díly pro jiné firmy. Ty se na nás obracejí, třeba když se jim zlomí hřídelka, kolo nebo díl držící ložiska.

Průběžně pracujeme také na zakázkové výrobě, tzv. kooperační, kdy spolupracujeme s dalšími firmami na komplexních zakázkách. A v neposlední řadě vyrábíme součástky pro soukromé fyzické osoby z okolí. To když za námi zajde třeba řemeslník s tím, že potřebuje opravit ozubené kolo k míchačce nebo nabrousit nože. Na tom všem pracují právě naši obráběči.“

Co by měl umět člověk, který chce být obráběčem v DAS Frýdek-Místek?

„Měl by to být obráběč s prokazatelnou praxí. Máme sice už téměř 10 let smlouvu s nedalekou Střední odbornou školou ve Frýdku-Místku a rádi pomáháme studentům, aby u nás nabyli potřebné zkušenosti, když ale hledáme někoho do firmy, potřebujeme, aby to byl už tzv. hotový obráběč. Někdo, kdo už třeba 2 roky pracuje v oboru. Čerství absolventi by to u nás měli těžké.“

Takže praxe v obrábění je základ. Co dalšího by měl ideální uchazeč o zaměstnání splňovat?

„Měl by být precizní, dbát na kvalitu práce, a zároveň na něho musí být spoleh. Zní to jako samozřejmost, ale zkušenosti mi ukázaly, že někteří lidé mají problém vůbec přijít do práce, natož pak včas. Čím víc strojů umí obsluhovat, tím větší šanci na úspěch u pohovoru má a tím lépe je i ohodnocený. Jinak vlastně žádné speciální požadavky nemáme. Naši obráběči nepotřebují řidičský průkaz a na překážku nejsou ani drobná zdravotní omezení.“

Co čeká nováčka po nástupu do firmy?

„Jde to celkem rychle. Po úvodním kolečku, kde se seznámí s prostředím a kolektivem, se pustí rovnou do práce. Projde bezpečnostním školením, na dílně mu ukážeme stroj, se kterým bude pracovat, dostane ochranné pomůcky, nástroje, výkresy, materiál a začne pracovat.

Zpočátku jsou jeho úkoly samozřejmě lehčí. Má na ně více času a mě nebo některého ze zkušených kolegů k ruce. Po měsíci nebo dvou už ale potřebuji, aby jeho výkon odpovídal ostatním členům týmu. Nebo se mu alespoň přibližoval. Nemůžu na čas uvolnit některého z obráběčů, aby se zhostil role školitele a nováček se mohl zpočátku jenom dívat a vše se postupně učit. Na to je nás tu bohužel příliš málo a práce příliš mnoho.“

Kolik let už ve firmě pracují nejvíce seniorní obráběči?

„Někteří jsou tu bezmála 30 let. Vlastně od samého začátku firmy. Já sám jsem v DASu od roku 1996. A přesto se tu pořád setkávám s něčím novým. To je ostatně výhoda kusové a malosériové výroby. Člověk se tu stále učí něco nového, zdokonaluje se, vyrábí nové typy dílů nebo hledá cesty, jak vyřešit potřeby zákazníků. Přijde mi, že je to rozmanitější a zajímavější práce, než když člověk obsluhuje jen CNC stroje.“

Hledáte teď nové obráběče kovů a plastů?

„Dobrých obráběčů je jako šafránu, proto určitě oceníme, když se nám případný zájemce ozve a pošle svůj životopis, ať už zrovna máme vypsaná volná místa, nebo ne.“

Zajímá vás, co přesně v rámci obrábění děláme? Na kterých strojích pracujeme nebo s čím vám pomůžeme? Přečtěte si více o obrábění.