Konec průvanu. Transferový vůz naskladní materiál svižně a bez úniku tepla

Napsáno: 12.11.2023
Náš transferový vůz urychlil proces naskladnění, minimalizoval námahu zaměstnanců a zajistil jim větší tepelný komfort. Jde navíc rozšířit na automatický sklad.


Naskladňování materiálu bylo vyčerpávající a provizorním řešením profukovalo

Pro společnost Romotop jsme vyvinuli speciální transferový vůz. Přední výrobce krbových kamen a krbových vložek potřeboval nahradit neuspokojivé provizorní řešení, jehož součástí bylo navážení materiálu přes otvor v plášti haly. Ten zakrývala pouze sklopná dvířka, takže vznikal průvan a teplo unikalo ven z haly. Původní metoda měla negativní dopad jak na tepelný komfort zaměstnanců, tak i na proces naskladnění, který značně komplikovala. Oba problémy ihned vyřešila naše moderní transportní plošina.

Vyvinuli jsme transferový vůz s ergonomickou výškou, která usnadňuje manipulaci a minimalizuje namáhání zaměstnanců. Naskladnění hutního materiálu z exteriérového skladu do výrobní haly je díky tomu výrazně rychlejší a pohodlnější.


Transferový vůz si poradil i s výškovým rozdílem haly a venkovního skladu

Venkovní nakládací pozici vozíku doplnil přístřešek, transportní plošina se tak nově pohybuje mezi dvojicí navíjecích lamelových vrat. Vnitřní vrata se nacházejí v místě původního otvoru v plášti haly, zatímco druhá uzavírají venkovní přístřešek. Při pohybu vozu jsou vždy jedna vrata uzavřená, takže nedochází k úniku tepla ani při návozu materiálu. Nové řešení muselo také překonat výškový rozdíl mezi vnitřní výrobní halou a venkovním skladem. Navrhli jsme proto ocelovou konstrukci, která díky výškové rektifikaci plynule navazuje na podlahu haly


Jak naše zařízení funguje v praxi?

Obsluha venkovního skladu založí hutní materiál na transferový vůz pomocí vozíku s vertikálním zdvihem a vše potvrdí na ovládacím panelu. V tu chvíli se uzavřou venkovní vrata přístřešku, aby minimalizovala průvan. Na vnitřním panelu výrobní haly se rozsvítí signál potvrzující, že materiál je úspěšně naskladněný, a obsluha přivolá stiskem tlačítka transferový vůz. Otevřou se vnitřní vrata a po přesunu materiálu na koncovou pozici se opět uzavřou. Díky tomu ani v tuto chvíli nedochází k žádnému úniku tepla. Nakonec obsluha pomocí úvazku a jeřábu odebere hutní materiál a stiskem tlačítka odešle vozík zpět do venkovního přístřešku, kde čeká na další cyklus.


Transferový vozík jde snadno rozšířit na automatický sklad

Horní konstrukci vozíku tvoří odnímatelný koš, který může odebírat i zakládat automatický regálový zakladač, a spodní konstrukci jsme navrhli tak, aby ji mohly v případě potřeby doplnit tenzometrické senzory pro vážení aktuálního stavu materiálu a odebraného množství.

Zaujal vás transferový vůz pro společnost Romotop? Ozvěte se nám a společně vymyslíme, jak zefektivnit procesy i ve vaší firmě. Nebo si projděte ještě další ukázky naší práce. V realizovaných projektech najdete například: