Automatická přeprava svařenců pro 14metrové návěsy? Funguje i v úzké hale

Napsáno: 28.11.2020
Nižší náklady, rychlejší provoz a větší stabilita svařovacího procesu. Robotické svařování přineslo našemu zákazníkovi mnoho výhod.

Ruční práci ve výrobě návěsů nahradila automatická přeprava svařence

Výrobce valníkových a plošinových návěsů potřeboval přejít z ručního svařování na robotické. Chtěl plně zautomatizovat přepravu svařenců a navrhnout variabilní dopravníkový systém. Takový, který umožní doplnění dalších svařovacích pracovišť a bude maximálně bezpečný pro pracovníky. Naše řešení pro robotické svařování skvěle využilo úzký prostor a poradilo si i s největší výzvou zakázky – jak vyřešit přepravu předepnutého svařence a svařence s výčnělky v dosedací ploše.

S výrobou svařenců o hmotnosti až 2 500 kg pomáhají transferové vozíky i hydraulické nůžkové stoly

Navrhli jsme manipulační systém s masivní konstrukcí včetně transferových vozíků a hydraulických nůžkových stolů. Zachovali jsme přitom manipulační uličku a ponechali dostatek prostoru pro obsluhu linky. Pracovníci tu potřebují dostatek místa zejména při nakládání a vykládání.

Při tvorbě dopravníkového řešení na míru jsme úzce spolupracovali s českými i mezinárodními společnostmi. Z Německa bylo dodáno svařovací polohovadlo a v kooperaci s nizozemskou firmou jsme připravili zázemí pro svařování. Pro elektroinstalaci i programování jsme pak využili českou partnerskou firmu. Výsledkem je komplexní systém specializovaný na automatickou přepravu svařenců.
Jak probíhá robotické svařování? Rychle, precizně a bezpečně

Nový dopravníkový systém s pojezdovou vzdáleností 85 metrů přepravuje kovové rámy valníkových a plošinových návěsů. Mezi vstupními a výstupními pracovišti je robotické svařovací pracoviště, které pracuje se svařenci o rozměrech až 14 × 2,5 metru. Takt jejich výměny je 30 minut.

Obsluha ukládá pomocí mostového jeřábu nastehované rámy do vstupních pracovišť. Nastehované rámy převáží transferový vozík od vstupních pracovišť, které tvoří dva stojany a nůžkový tandemový zvedací stůl. Přesouvá je do polohovadel svařovacího pracoviště. Jeden svařenec váží přitom až 2,5 tuny. Další transferový vozík převeze svařené rámy z polohovadel svařovacích pracovišť až na výstupní pracoviště. Výhodou nového řešení je také záložní možnost přepravy. Nad dopravním systémem jsou mostové jeřáby, které mohou v případě výpadku transferového vozíku přepravovat rámy za zvýšených bezpečnostních podmínek.

Bezpečnost při svařování zajišťují vrata i optická mříž

Dopravníkový systém tvoří několik oddělených bezpečnostních úseků. Všechna tato pracoviště mají bezpečnostní oplocení a jištěná vstupní a posuvná vrata.

Chcete zefektivnit výrobu svařenců? Napište nám nebo zavolejte. Najdeme ideální řešení i pro váš provoz.