„Strojní zámečníci u nás oceňují pestrost a rodinné zázemí.“

Napsáno: 28.02.2023
Jak vypadá běžný pracovní den strojního zámečníka? A čeho si nejvíce cení? Přečtěte si rozhovor s „parťákem“ divize naší zámečnické výroby.

Jak vypadá práce strojního zámečníka v DASu?

„Výroba je u nás velmi rozmanitá – a toho si na ní naši zámečníci cení asi nejvíc. Nemáme žádnou stabilní sériovou výrobu, která bývá dost jednotvárná. Jsme zakázková firma, takže je každá naše zakázka unikátní a zámečnické práce poměrně tvůrčí. Jednou pracují zámečníci se sestavou válečkových dopravníků, jindy je například kombinují s transferovými vozíky nebo zdvižemi. Jeden týden se mohou podílet na výrobě oběžných zásobníků na perlinky, další třeba opravovat komponenty nejrůznějších strojů nebo pro ně vyrábět nové díly.“

Strojní zámečník při práci_optim


Co by měl splňovat ideální adept na pozici zámečníka?

„Měl by být vyučený v oboru a mít v něm praxi. Pokud je ale uchazeč šikovný a vidíme v něm velký potenciál, zvládneme si ho zaučit i sami. Občas jezdíme k našim zákazníkům na montáže, takže potřebujeme, aby měl platný řidičský průkaz skupiny „B“ a svářečský průkaz pro svařování „MIG“. Samozřejmě je pro nás důležitý také lidský faktor – pracovitost, zručnost, ochota, aby k nám zkrátka dobře zapadl. Přece jen nejsme žádná velká fabrika, ale středně velká firma, kterou tvoří jen přibližně 60 zaměstnanců.“

Co čeká nováčka po nástupu?

„Klasické seznámení s firmou, s kolegy a s pracovištěm. Po nástupu musí každý nejprve absolvovat povinné proškolení z BOZP. Pak se seznámí s pracovními prostory – projdeme společně vše od šaten přes výdejnu až po skladové, výrobní a montážní haly. Postupně se pak nový člen týmu zaškolí u nás ve výrobě.“

A jak bude vypadat jeho běžný pracovní den?

„Strojní zámečníci u nás pracují na ranní směny. Ráno tak nový kolega přijde do práce, kde spolupracuje především se svým přímým nadřízeným – parťákem. Ten mu zadává úkoly a kontroluje výslednou kvalitu jeho práce. Dostane tištěnou výkresovou výrobní dokumentaci, podle které se vše vyrábí, a po jejím nastudování nafasuje hutní materiál. Pak už ho čeká dělení materiálu na pásových pilách, vrtání a řezání závitů pomocí vrtaček. Připravený materiál nastehuje a svaří s dalšími polotovary například laserovými výpalky dle podkladů, poté ho očistí a odešle díly na povrchovou úpravu. Nalakované zařízení sestaví podle výkresové dokumentace do funkčního stavu a po ozkoušení se zařízení zabalí a odešle zákazníkovi, nebo se odjíždí montovat přímo k němu.“

Zaujal vás náš rozhovor? Podívejte se, jaká volná místa právě potřebujeme zaplnit, a staňte se součástí našeho týmu.